Videoton RM 4624-A Star de luxe má jednoduchý přehrávač bez autostopu nebo pauzy, tuner s automatickým AFC, plynulým laděním od 66 do 104 MHz a s podsvícenou stupnicí jednou žárovkou 12V 0,1A. Stisknutím tlačítka "široké pásmo" se zvětší citlivost na AM rozsazích. Po zmáčknutí tlačítka "RIF" se naopak zmenší citlivost na VKV. Přístroj má hudební výkon 5W a reproduktor s rozměry 11x18 cm. Made in Hungary 1979

 Tahle mašinka se mi vždycky líbila, ale čekal jsem až se někde objeví zachovalejší exemplář s nesmazanýma potiskama na vrchním plechu. S tímhle jsem neměl moc práce, jenom jsem ho vyčistil. Hlavně orezlou hnací hřídelku, špinavou hlavu a knoflíky. Když jsem přemýšlel co je na tomhle přístroji luxusního, tak určitě je to snadnost rozebrání a složení. Vůbec nepotřebujete šroubovák, stačí sundat madlo, rukama odšroubovat dva boční šrouby a přední a zadní dekl jde vysunutím nahoru pohodlně odebrat. Naskytne se vám pohled na velkej otočnej kondenzátor, velkej neotočnej reprák s magnetem vepředu, vcelku spolehlivou mechaniku bez aretace při přetáčení, kvalitní bakelitový izostaty, o kterých si můžou japonci nechat zdát. A nesmím zapomenout na Teslu MBA810AS coby zesilovací obvod.
 Ještě jednu věc má RM 4624 luxusní a tou je zvuk. Rádio si klidně hraje jako o půl metru větší boombox s příjemnýma nenucenýma basama. Zvuk kazeťáku podporuje fantazii, protože si musíte domýšlet výšky. Hlava je ale dost sjetá, takže to bude možná tím.
Externí zdroj signálu si můžete strčit do zadu do zdířky pro pětikolík a po zmáčknutí tlačítka REC ho můžete normálně poslouchat. Tlačítko není nijak spřaženo s mechanikou a ta zůstává úplně v klidu.
Přístroj mě nezklamal a je opravdu takovej, jak jsem si ho vždycky představoval.

 


 

Videoton RM 4630 Europa Star má jednoduchý přehrávač bez autostopu, tuner s automatickým AFC, obě normy VKV. Stisknutím tlačítka "◄►" se zvětší citlivost na AM rozsazích. Po zmáčknutí tlačítka "RIF" se naopak zmenší citlivost na VKV. Přístroj má hudební výkon 5W a reproduktor s rozměry 11x18 cm. Made in Hungary 1982

 Europa byla v dezolátním stavu. Koupil jsem ji jenom do počtu. Oproti svýmu staršímu bráchovi je to jenom taková šedivá plastová krabice,nic extra. Sešroubovaná už je klasicky zezadu čtyřma šroubama. Vnitřní šasi naštěstí zůstalo. Vždycky je to lepší, než když máte na stole kopec rozpojených dílů.  Europa měla ulomenou anténu, nefunkční mechaniku, chybělo lanko ladění, zasraná až za ušima a zvuk jak nastydlej taťka Šmoula. Prostě typickej pozůstatek po nějakým bastličovi v pubertě. Po rozebrání na mě bafl reprák připojenej třema drátama WTF? No nic, jdeme dál.. potenciometr tónové clony urvanej a zpátky přibastlenej, taky pěkný. Poťáky ale fungujou a ani nechrastí. Přesto jsem do nich radši nalil diavu aby se propláchly. Po zapnutí se strašně zahříval IO MBA810DAS, po zapnutí kazeťáku ještě víc. Sice je na něm chladič, tak se předpokládá, že se bude zahřívat, ze zkušeností ale vím, že tihle brouci bývají studení. K tomu ten nemohoucnej zvuk. Jasně,něco je špatně. Vzal jsem páječku a vyměnil několik kondenzátorů. Nic se nezměnilo. Vyměnil jsem MBA810, zase nic. Hodil jsem bobek na zesilovač a zaměřil se na chybějící provázek. V útrobách Europy jsem našel natahovací pružinku, hurá aspoň něco! No ale kde teď vzít pevnej špagát aby vydržel to napětí, který v Europě bude panovat? Vzpomněl jsem si na svou máti a jak nosila občas z práce různý věci,třeba sterilní hedvábí. Tím se zašívají lidi. Je to pevný,že to rukama neroztrhnu. Ideální jako lanko ladění. Napřed jsem si namaloval jak by asi mělo podle logiky být namotaný na kladkách, protože jsem nikde nenašel servisák. Pak jsem ho asi na třetí pokus úspěšně namotal. UF! Tohle mít dělat v továrně na rádia, tak se na tom špagátu rovnou pověsím! Ladění nejde zrovna hedvábně lehce, ale jde.
 No a co těď s tím zavile sveřepým zesilovačem? Nic no.. gůglil jsem fotky jako vždycky a prohlížel si je. U fotky s vyhřezlým reprákem jsem si všiml, že do něho lezou jenom dva hnědý dráty a do toho mýho lezly dva hnědý a ještě jeden černej. Kurnik šopa tož to né, odpájel jsem černej drát a ty dva hnědý připájel normálně. Samozřejmě zvuk se podstatně zlepšil a brouk se přestal zahřívat. Nechápu jak někdo může vyzkratovat dráty k repráku! Kdyby to bylo blbý Unisono, neřeknu, žádná škoda, ale Videoton s kvalitním zvukem a linkovým vstupem??? Asi to udělal schválně aby mě nasral. Zvuk se zlepšil, ale stejně hraje jak špinavej reprák. Nejspíš pozůstatek po té geniální úpravě. Jediný co hraje normálně je zvuk ze vstupu. Stejná kvalita jak u Star de luxe. Paradoxně při hraní z externího zdroje nesmí být zmáčknutý tlačítko pro externí zdroj. Vlastně nesmí být zmáčknutý nic, kromě vypínače.
 Mechanika se rozjela, když jsem zatočil setrvačníkem. Je to divný, ale všechny tyhle maďarský mechaniky mají kulatý řemínky, přestože mají hranatý řemenice. A nikdy nejsou změklý nebo ztvrdlý. Maďaři umí vyrobit gumu!
 V Europě jsem nenašel žádnou žárovku, zato má počítadlo a ručičkový indikátor, který ukazuje nejlepší vyladění u AM nadoraz a u VKV uprostřed. U přehrávače ukazuje jenom šťávu i při nahrávání. Zabudovaný mikrofon je pochopitelně výklopný, jak jinak. Ulomenou anténu jsem vyměnil za novou a po pár dnej jsem ji zase ulomil, když se mi stroj převrátil na posteli (já se musím totiž s každým novým kazeťákem vyspat) déééébil.. Naštěstí to nebyla žádná starožitná anténa. A to stačí pro dnešek. Chce to druhej kus na náhradní díly (zesilovač a anténu).

TOPlist