Unitra RMS 401 Hania obsahuje radiopřijímač se všemi rozsahy (VKV OIRT), přehrávač kazet, volbu zabarvení zvuku ve třech módech: tlumené hloubky, normální zvuk, tlumené výšky. Konektory pro reprobedny a sluchátka a zadní konektor pro vstup a anténu. Přední přepínač typu pásku. Dvě ledky indikující připojení k síti a stereo příjem. Dva zabudované mikrofony a dva reproduktory 9cm.
Made in Poland 1986

 Hania představuje archetyp nálezovýho kazeťáku, postříkanýho barvama, zanešenýho tunou bordelu a naprosto nefunkčního. Po sundání zadního krytu vyhřezl rozpadlej řemínek, což se dalo čekat. Dalším krokem v detektivním pátrání byla kontrola pojistky: spálená. Vložil jsem novou a sledoval co dělá vlákno uvniř po zapnutí. Vlákno se ani nehlo, takže elektronika bude možná v pořádku. Zesilovač začal šumět a tak jsem vyměnil řemínek v mechanice, abych si mohl pustit kazetu a okusit krásu Hančinýho zvuku. Mechanika má původní ozubený kolečka a ty zatím nejsou polámaný, takže si opět její celkovou údržbu nechám na jindy. Kazeta hraje, ale rádio ať ho zkouším jak chcu, tak pouze tiše šumí a k tomu jako bonus spadlej náhon ladění. Jako první jsem odstranil chuchvalcovité struktury a namotal provázek tak jak má být.. teda aspoň jsem si to myslel. Neměl jsem servisák ani jsem nevygůglil fotku, tak jsem zkoušel naslepo co to udělá. Poprvé se namotat provázek nepovedlo - zavazel mikrofon. Nakonec jsem našel video, kde je vidět, že se provázek odvíjí spodem, takže problém vyřešen. Nyní k záhadě mrtvého tuneru. Jak jsem zjistil měřením, deska přijímače nebyla pod napětím. Vypátral jsem tedy kde končí stopy napětí a v těch místech jsem začal zkoušet součástky. Kondenzátor: dobrý, tranzistor: dobrý, zenerova dioda: vadná. Diodu jsem vyměnil a rádio začalo hrát. Jako obvykle, na VKV nešlo nic chytit, tak jsem přemostil drátkem první součástku za anténou a je to lepší, i když přijímač má funkci automatického rozlaďování, takže ladění stanice připomíná hru na kočku a myš - chytnete a vzápětí uteče. Další věcí k opravě byly nesvítící ledky. Tyhle plechový ledky mají výdrž skoro jak žárovky, takže žádný překvapení. Asi hodinu jsem běhal po baráku a hledal čtyřku červenou ledku a nakonec jsem jednu našel v blikátku, který jsem si jako děcko udělal podle návodu v Ábíčku. Otázka za 10 000 000: vyrábí se ještě čtverky ledky?
  Přístroj funguje, takže přichází kosmetická část údržby. Vybledlý repráky se přemalujou inkoustem, smazaný potisky se přemalujou fixou, cedníky se přelakujou, všechno se vyčistí a hotovo.
 Zvukově je Hania uspokojující, výšky umí, hloubky trošku taky. Místo přepínače ekvalizačních režimů jí ale mohli dát normální poťák. Jeho krajní polohy jsou moc krajní, takže stejně máte nakonec přepínač na nule. Výrobce asi došel ke stejnýmu názoru, protože novější verze už má potenciometr.

 Nakonec je z Hanky pěknej jezevčík :)   
  

 

 

 

 


Unitra Eltra RM 407 Emilia představuje základní model radiomagnetofonu s rozsahy DV,SV,KV,VKV OIRT, jednoduchý magnetofon, výstup na sluchátka nebo reprobednu, sdružený vstup pro gramofon, rádio a mikrofon, provoz na baterie i síť, reproduktor 7x11 cm, zabudovaný mikrofon, výkon 1,6W.
Made in Poland 1985?

Emilka hrála i bez údržby a dokonce i s původníma ozubenýma kolečkama a pravděpodobně i řemínkem. Tak kde je problém? Někde přece musí být problém! Něco by se našlo.. Po sejmutí krytu jsem objevil přibastlenej DIN konektor v prostoru na baterky. Nevim za jakým účelem ho tam kdo přidal, protože z něho lezly dráty a nebyly nikde připojený. Napravo nad ním je vylepšená pojistka o drátovou propojku. Chápu, že pojistky se musí přemosťovat, jinak by se mohly spálit, nicméně z hlediska autenticity jsem drát raději odstranil. Naopak jsem v přístroji nenalezl mikrofon. Někdo ho asi nutně potřeboval. Dal jsem tam elektretovej mikrofon ze staré kamery Sony ať tam není díra. Další, z dnešního pohledu, nedostatek byl malá citlivost VKV. Nešlo chytit čistě jedinou stanici. V takovým případě odpojím anténu a připojím ji na druhou stranu vstupního kondenzátoru. Citlivost se rapidně zvýšila, i když je to úprava na pytel, protože krátký vlny přišly o anténu, ale o ty mi až tak nejde. Důležitý je, že úprava je to minimální a vratná. Mohl bych přijímač přeladit na normu CCIR, ale to by byl zásah větší a přitom není potřeba, protože rádio stejně nebude nikdo denně používat.
po těchto úpravách jsem ještě rozebral a vyčistil potenciometr hlasitosti a to bylo všechno. Rozebírání mechaniky si nechám až se rozpadnou ozubený kolečka, což očekávám v brzké době. Zatím všechny stroje, který měly původní kolečka, po krátké době začaly trpět vypadáváním zubů.
Na to, jak je strojek malinkatej (má jenom něco přes 26 cm na délku), hraje velmi dobře, až překvapivě dobře. Zvuk je velmi příjemný, dynamický. Nahrávání je taky v rámci možností kvalitní. Zdá se, že se polákům povedlo vytvořit dobrej přístroj. Gratuluju!

 


 

        
 
Unitra Eltra RMS 801 Klaudia toho umí poměrně hodně. Nabízí čtyřrozsahový tuner s AFC a prosvícenou stupnicí, která svítí v případě provozu na síť neustále. Zvuk je možné korigovat jednak ovládáním basů a výšek a taky přepínačem stereo normální/široké. Při nahrávání lze volit dvěma přepínači z tří druhů pásku, dalšími přepínači můžeme vypnout zabudované mikrofony nebo nastavit jestli chceme nahrávat řeč nebo hudbu. Grundigácká mechanika se může pochlubit plným elektronickým autostopem. Nadstandardem je koaxiální zdířka pro anténu. Konektorů je milion a každý si vybere ten svůj. Made in Poland 1985?
 
Když jsem viděl Klaudii na Aukru, říkal jsem si, že to bude zas nějaká komunistická mrcha s dutým zvukem. Nakonec jsem byl mile překvapený jak zvukem, tak celkovým zpracováním. I když má tuner starou FM normu, nemá problém chytit množství stanic (na střední Moravě). Signál sice není vždy dostatečný na stereo poslech, nicméně v poloze přepínače "szerokie" přístroj hraje víc zeširoka a jakoby stereo. Zvuk netrpí absencí basů nebo výšek, ale repráky jsou stavěné na menší výkon, než jaký do nich leze a při trochu větší hlasitosti drnčí membrány. Mechanika je bohužel známá středoevropská plastová příšera s rozpadajícíma se ozubenýma kolečkama, takže jsem byl nucenej vyrobit novej pastorek a mezikolečko. Aby toho nebylo málo, tak bylo ještě prasklý kolečko na počítadle a kvůli tomu se na jednom místě vždycky zastavovalo. Tomu jsem vyvrtal větší díru a slepil prasklinu vteřiňákem a jede to. Kdo nevěří, ať sleduje video!

 


 

TOPlist