Transylvania RD-740 má přijímač se všemi rozsahy, jednoduchou mechaniku, LED indikátor s přepínatelnými režimy úroveň/vyladění/kontrola baterií, dva reproduktory 10 cm, dva mikrofony, množství konektorů.

 Jako skoro nikdy žádnej, i tenhle strojek nebyl úplně v pořádku, když jsem ho dostal od pana Vlastimila ze Slovenska. Hlavním "vylepšením" je napevno přidělaná síťová šňůra a úplně překopanej usměrňovač. Byly z něho odstraněny všechny keramický kondenzátory a místo nich tam někdo dal tranzistor s chladičem. Nezjišťoval jsem co tam má přesně za funkci, ale stroj funguje normálně, takže jsem to nechal tak. Pan Bastlič z Neumětel chtěl patrně vytvořit kurvítko a tranzistor s chladičem přidělal k desce jenom jedním vývodem a nechal ho jen tak plápolat ve vzduchu. Já si na kurvítka nepotrpím, proto jsem chladič odstranil (není potřeba) a tranzistor jsem řádně připevnil k desce.
Dalším neduhem bylo špatně hrající rádio na VKV rozsahu. Vzal jsem šroubovák a započal jsem točiti s točitelnostmi na desce přijímače. Po pár pokusech jsem objevil rozladěný dva MF transformátory. Po doladění rádio ladí a hraje normálně.
Po těchto zákrocích už následovala běžná údržba. Plastová mechanika plná ozubených koleček byla prakticky celá pokrytá vazelínou a ta zas byla pokrytá prachem a jiným bordelem. Mazat je důležitý, ale nemělo by se to přehánět, proto jsem vazelínu odstranil a nechal ji jenom tam, kde je opravdu zapotřebí. Přepínače a poťáky stačilo jenom prostříknout, takže páječka měla neplacený volno. Zbytek už si domyslíte.
 Transylvania je kvalitní stroj pro chudší obyvatelstvo. Jeho nejlepší funkcí je možnost přepínat režimy indikátoru. Tuhle vymoženost bych uvítal u všech strojů. Taky nahrávání ze zabudovaných mikrofonů se mi zdá velmi kvalitní. V mechanice se unašeče pohánějí přes ozubená kola, takže přetáčení probíhá bez sebemenších zádrhelů. Kvalita zvuku není ani špatná ani dobrá. Hraje především na středních frekvencích a v režimu STEREO WIDE už je efekt nádražního rozhlasu dokonalej.


 

  

 
Transylvania CR-353 (zaměnitelná se značkou Fair Mate) Malý cestovní radiomagnetofon s možností nahrávání, zabudovaným počítadlem a mikrofonem a provozem na baterie i síť. Vyrobeno v roce 1979
 
 I přes velikost tranzistoráku není přístroj nikterak šizen. Má vstup na mikrofon s dálkovým ovládáním, tónovou korekci, masivní setrvačník, elektromagnetickou mazací hlavu, pokročilý auto stop systém a celá mechanika je kvalitativně o několik tříd výš, než ty co se dávají do dnešních minivěží.. Zvuk je poplatný jednomu repráčku o velikosti 7 cm.
Provedl jsem mu několik zásahů, což obnáší obarvení vyšisovanýho repráku na černo, výměnu vypelichanýho provázku ladění a výměnu řemínku, přebroušení značně sjeté hlavy a přeladění VKV rozsahu na normu CCIR, protože na něm nešla pořádně chytit jediná stanice. Teď ladí hezky na celé stupnici. Hlavu nebyl problém obrousit, protože z ní jde odšroubovat vidlička, horší je dodržet kolmost a neudělat v ní díru přílišným zbroušením. Nakonec všechno dobře dopadlo, ve zvuku se ale neprojevilo žádný zlepšení. Pak jsem ještě vyčistil přepínač REC/PLAY a přepínač v konektoru SÍŤ/BATERIE, jelikož na baterky přístroj vůbec nefungoval. Konektor jsem musel vypájet z desky a rozebrat, pak vyčistit a přihnout jeden plíšek, aby měl kontakt s druhým plíškem. To je asi všechno. Strojek hraje jak novej.
 

 
    
 
Transylvania CR-360 (zaměnitelná se značkou Fair Mate) Jednoduchý model s počítadlem, dvěma reprákama 10 a 5cm a tónovou korekcí. Nemá žádný indikátor.
 
Chtěl jsem ho na náhradní díly, ale já mám tu smůlu, že když koupím kazeťák na náhradní díly, tak je plně funkční, takže jde do sbírky. Jinak je to ale pěknej dezolát. Zvuk má i nějaký decentní hloubky a tuner je hodně citlivej. Koupeno údajně v Tuzexu a v 80.letech s tím chlapi strašně machrovali. Dneska s tím machruju jenom já..


 

TOPlist