Toshiba RT-6017 obsahuje radiopřijímač se všemi rozsahy, jednoduchý magnetofon, zabudovaný mikrofon, výstup na sluchátka, přepínač BEAT, dva reproduktory 9cm, koncový zesilovač s TA8202K (2x3W).
Made in 1988

 Možná úplně nejlevnější model výrobce. Nemá ani ledku k indikaci stereo příjmu ani žádnej vstupní konektor. Jak je u Toshiby zvykem, deska je umístěná naležato, ale jinak je všechno úplně jinak než u předchozích modelů. Například mikrofon neni vepředu za dírkou, ale vzadu. Mít mikrofon v zadku může být výhodný, když nahrávám druhý lidi, ale při nahrávání sebe je trochu divný mluvit do výrobního štítku. Každopádně mikrofon je citlivej a nahraje něco i když vyluzujete zvuky vepředu. Dovedu si představit i situaci, že majitel ani nevěděl kde ten mikrofon vlastně je a bylo mu to jedno. Někdy jsou dobře schovaný a někdy až po nahrávání zjistíte, že magnetofon mikrofonem vůbec vybavenej není.
 Renovace přístroje začala zjištěním, že sloužil jako terárium pro různý druhy hmyzu a jiných zvířat někde v dílně. Je v něm hodně prázdnýho místa a otvorů, tak je k tomu ideální. Po umytí mi ve vaně zůstal nános myších hoven, zdechlých včel a jiných dobrot.
 Stroj měl dvě závady - nehrál levý kanál. Zjistil jsem, že je vadnej reproduktor. Dal jsem tam místo něho reprák z televize, kterou jsem kdysi našel v potoku. Sice hrál potišeji, ale srovnal jsem to přidáním odporu před druhej reprák. Druhá závada byla nefunkční mechanika kvůli urvanýmu řemínku a rozpadlé spojce. Řemínek jsem vyměnil, spojku slepil a už to hraje. A musím říct, že hraje docela pěkně. Přístroj je sice taková velká, dutá, plastová škatule a ve zvuku je to znát, ale jinak si nemůžu stěžovat, že by chyběly basy nebo výšky.
 Toshiba moc krásy a umu nepobrala, ale to hlavní - reprodukci zvuku - zvládá docela dobře
a to mě těší. 

Toshiba RT-99S je verze, která má místo dlouhých vln druhou VKV normu. Dále má jednoduchý přehrávač s permanentní mazací hlavou, kombinovaný DIN konektor, vstupy pro dva mikrofony, výstup na sluchátka, jeden zabudovaný mikrofon, funkci "stereo wide", dva reproduktory 10,5 cm a dva piezo měniče.
Made in Japan 1985

 Nemá cenu tady přepisovat obsah videa, tak jenom zmíním co jsem z něho vystříhal, aby nebylo příliš dlouhý. Po připájení a přilepení napájecího konektoru jsem na desce ještě přepájel několik začínajících studených spojů, hlavně u DIN zástrčky. Mechanice jsem udělal běžnou údržbu, což zahrnuje vyčištění a namazání osky přítlačné kladky, ložiska setrvačníku, unašečů atd., demagnetizaci trafopáječkou a vyčištění spínačů. Pak jsem ještě přilepil vodivým lakem upadlej drát k piezo měniči a víc už si nepamatuju. Jo ještě jsem přelakoval cedníky černým lakem, protože nějakej specialista je kdysi ozdobil modrým lakem a vypadalo to debilně. Nakonec jsem musel ještě slepit dohromady a plechem vyztužit plastový kolo ladění. V místě spojení s ladicím kondenzátorem bylo rozpadlý a mělo při ladění hroznou vůli. 
 Ze začátku to tak nevypadalo, ale nakonec mi dala renovace docela dost práce. Výsledek nevypadá moc vábně. Všechno je hnusně zalepený, hlavně napájecí konektor. Můžu za to, že tam pořádně nedrží? Výrobce se snažil udělat přístroj co nejlehčí nebo nejlevnější a proto v něm nejsou žádný šroubky a je v něm minimum železa, prostě opak sovětských mašin. Sundáte kryt a vnitřnosti se vám vysypou na stůl.
 Neočekával jsem od něj nijak dobrej zvuk, takže mě mile zaskočilo, že dobrej zvuk má! Výšky krásně cinkají a hloubky se taky nějaký najdou. Horní hranici frekvenčního rozsahu tipuju u normální kazety asi na 14KHz a to je v hlavě vyjetá drážka jak taxisův příkop. Audiofily Toshiba asi neohromí, ale na lacinej boombox má zvuk slušnej.
 Su rád, že mám konečně reprezentanta této designové řady.

 

 
 

     
 
Toshiba RT-9510S je špičkový ghettoblaster vybavený už tunerem s digitálním laděním s pěti rozsahy,šesti předvolbama a LCD displayem. Předvolby je možné sdílet pro každý rozsah. Display je prosvětlený dvěma hodinkovýma žárovičkama a zobrazuje čas i frekvenci. Mechanika je ovládaná nepřímo soustavou labyrintů,vaček a ozubených kol. Výkon 2 x 5W. Made in Japan 1982
 
Ve srovnání třeba s RFT má tenhle stroj sice podobnej počet knoflíků,ale co se týká kvality provedení,je na tom výrazně líp. Například nemá uvnitř obyčejný dráty,ale lanka,který netrpí lámáním a "studenými spoji". Potom je to taky zajištění proti chvění jednotlivých dílů. U RFT přední masky jenom visí na západkách,takže to potom hraje jak mlátička. Toshiba má všechny styčný plochy "vypolstrovaný"..
Původní majitel údajně stroj koupil v brněnským Tuzexu. Manuál zřejmě snědl,když měl hlad. Co se dá dělat... Zvuk má Toshiba taky špičkovej,ale pokud jde o odstup signál-šum,strčí ji Aiwa TPR-985 do kapsy.
 
 

 

 

TOPlist