RFT KR 800 má vlnové rozsahy SV,DV,KV,VKV OIRT s AFC, mechaniku s plným autostop systémem, ruční i automatické nahrávání, LED indikátor úrovně signálu a vybuzení při záznamu, oddělenou regulaci basů a výšek, samočinné přepínání typů pásku, indikace FM nebo AM sekce LED diodou na ukazateli ladění, linkový vstup a výstup, výkon 4,5 W, oválný reproduktor 14x9 cm.
Made in East Germany 1983

Tak jsem konečně dostal možnost vyzkoušet si tenhle strojek, kterej se k nám dovážel a má ho ještě nejedna osoba doma. Jak vypadal před údržbou vidíte na první fotce. Lehce omytelná špína a těžce odstranitelný samolepky. Rádio hrálo, i když na VKV nešlo pořádně nic chytit, mechanika zprvu nejevila známky života, potom si dala říct a motor se s hrozivým skřípotem rozjel. Až na vrzání ložisek mechanika normálně fungovala, což svědčí o její kvalitě, přihlédneme-li k tomu, že pravděpodobně nikdy nebyla udržovaná. Vyměnil jsem v ní jenom jedno gumový obložení. Vyrobil jsem ho z vodovodního těsnění, který sice bylo širší, ale pro člověka, co má doma soustruh, žádnej problém. Z mechaniky se nějak ztratil mechanismus blokování nechtěného záznamu. Buďto ho tam zapomněli dát soudruzi v NDR, nebo ho někdo vyčóroval. Nevadí, nejsu až tak dementní, abych si omylem přehrál kazetu něčím jiným. Stroj se dobře opravuje. Mechanika drží na dvou šroubech a jde zcela vyndat díky konektoru. Stejně tak hlavní deska jde odklopit a drží na plastovým kloubu.
 Tunerová část, obsahující i koncový zesilovač, byla podrobena kontrole kondenzátorů a výsledkem bylo nula vadných. Sundal jsem plechovku VKV části (předposlední fotka), jen tak ze zvědavosti. Je tam vidět nějakej IO a keramickej filtr. Abych zvýšil citlivost, zatočil jsem si jádrama v cívkách a povedlo se, citlivost je znatelně lepší a chytnu čistě pár stanic. Aby zůstal vesmír v rovnováze, zase jsem asi rozjebal dlouhý vlny a zjistil jsem to až při videotestu. No co, i ministr Tesař se někdy utne.
 Zajímavě provedenej je LED indikátor. Zvenku se to nezdá, ale uvnitř je 6 miniaturních ledek a jejich svit roztáhne na šířku rýhovaný plexisklo. Chytrý řešení. Indikace vyladění funguje naopak, než je běžné. Neukazuje že máte naladěno, ale že to máte pěkně rozladěno. Při nahrávání ukazuje normálně - čím větší vybuzení, tím víc to svítí. Mimochodem záznamová úroveň se nastavuje knoflíkem výšek, na což uživatel, nemaje návod k použití, nemusí vůbec přijít, protože to u knoflíku není napsáno. Štítek kolem knoflíků je divnej i v tom, že je psanej v jiným jazyce než zbytek stroje. Asi pravá ruka nevěděla co dělá levá..
 Přístroji chybělo logo výrobce, tak jsem si ho vyrobil. Dále chyběl kryt mikrofonu, ten jsem nevyrobil, jenom jsem do díry nacpal molitan aby se do mikrofonu neprášilo. Nahrávání z mikrofonu i z rádia funguje bezvadně.
 Nečekal jsem od přístroje žádnej extra dobrej zvuk, ale už první puštění kazety ještě před údržbou s hlučným motorkem a špinavýma hlavama mě vyvedlo z omylu a musím říct, že zvuk je velmi slušnej. Z rádia i z kazety lezou basy i výšky, rušivé zvuky jsou minimální. Tak se mi to líbí.
 Mám-li stroji něco vytknout, je to chybějící počítadlo a pouze OIRT norma.

 

 

 


 

 

RFT SKR 720 (Stern-Radio Berlin) je vyšší verze modelu 701, která kromě základních funkcí nabízí i počítadlo, přeskakovač skladeb o jednu vpřed i vzad, funkci POST FADING k vytváření mezer mezi skladbama pro správnou funkci přeskakovače, LED indikátor vybuzení a napětí při provozu na 6 baterií typu R14, dvě antény a kontrolky provozu a připojení k síti. Nechybí ani linkový vstup.
Made in East Germany 1989

 Jak se dá vytušit podle první fotky, jde o další suvenýr ze sběrny elektroodpadu, hnědá škatulka z NDR, poskytující hodiny zábavy s páječkou v ruce. Dostal jsem ho s tím, že má rozbitou desku a k tomu ještě jednu dobrou desku z modelu 701. Normálně bych přepájel spoje na prasklé desce, ale jelikož mi kus desky chyběl a ze strany spojů byly oprýskaný SMD součástky, tak jsem přešel na plán B - předělání rozšiřujících součástek z desky 720 na desku 701, čímž vznikla zase deska 720. Poprvé v životě jsem pájel dvěma páječkama najednou. Miniaturní SMD součástky se tak pájí nejlíp. Problém byl s rozbitým trimrem 470k, ten jsem v celým baráku nenašel, tak jsem tam dal napřed poťák a po zakoupení novýho trimru jsem tam dal ten. Akorát neměli klasiku, jenom moderní plasťáky. Jeden SMD odpor jsem zase musel nahradit normálním, ten jsem taky neměl a originál zůstal kdovíkde. Vyčištění potenciometrů a přepínačů už je u nás samozřejmost. Nakonec jsem desku zapojil a hrála!
  Dalším krokem byla údržba mechaniky. Ta je složitá jako prase, uvnitř je koleček jak v hodinách, japonská licence, motorem podporovaný ovládání, což znamená, že když máte trochu vytahanej řemínek, tak po zmáčknutí tlačítka řemen neutáhne všechny ty kolečka a hejblátka a zůstane v mezipoloze, samozřejmě se zapnutým motorkem a zůstane tak navždy. Pak musíte dírou v prostoru na baterky popostrčit setrvačník aby dokončil sepnutí funkce a snažit se při tom neshodit z něho řemínek. Děkuju Japonsku za tenhle vynález. Dobrej vynález je taky německej motorek, kterej je bezkartáčovej a točí se to, co obvykle bývá stator a rotor je pevně přidělanej k regulátoru otáček. Takovej motor je trvanlivej a magnet funguje jako setrvačník. Bezva věc. Až na vadnej trimr v regulátoru. Motorek se točil rychle a nereagoval na otáčení s trimrem. Už jsem lomil rukama nad dalším spáleným regulátorem a představoval si jak budu shánět obvod P391D, kterej nejde ani vygůglit. Nakonec mě asi osvítil duch svatej a napadlo mě změřit samotnej trimr. A udělal jsem dobře, protože byl přerušenej. Po jeho výměně regulátor funguje. Mechanika bude snad taky plně funkční až jí někdy koupím novej řemínek (60 x 4 x 0,7 mm).
 Další věc, která se soudruhům z NDR povedla, je přijímač. Všechny rozsahy, vysoká citlivost, VKV se samočinným AFC, LED indikátory přítomnosti a nepřítomnosti signálu přímo na ručičce, co víc si přát? Zkoušel jsem i tuner na rozbité desce a funguje taky bezvadně. Od modelu 501 velkej pokrok!
 Z funkcí musím vypíchnout POST FADING, myslel jsem že ji používá jenom Philips, tak jsem v klidu mačkal všechny tlačítka, abych přístroj řádně vyzkoušel a po zmáčknutí téhle funkce se vždycky při přehrávání vypnul zvuk, tak jsem myslel, že jsem něco blbě zapojil, že to přece musí být tlačítko vyhledávače mezer. Až když jsem si přeložil z němčiny popis kazeťáku, tak mi docvaklo, že PF nebude německá zkratka pro přeskakovadlo, ale anglická pro fejding! Takže jsem si opět vesele udělal výmazy na několika kazetách. Ach jo. A úplně nejlepší je, že to tlačítko má aretaci, kdybyste si chtěli smazat celou kazetu třeba. Stejně pořád nevim co znamená PF1 a PF2..
 Zvuk se může pochlubit hodně širokým stereo efektem. Po zapnutí funkce WIDE se zvuk roztáhne jako by repráky byly metr od sebe. Zvuk je jinak čistej a detailní, bohužel mu ale chybí hloubky. Při výkonu 2 x 2,8W a desítkách repráčcích je to asi normální. Kvalitní zvuk dostanete jedině na sluchátka.
 Na závěr poděkování kolegovi z Příboru za pěknej kousek do sbírky!

 

 

 


 

  
   
 
RFT SKR 501 vypadá jako velký a vybavený radiomagnetofon, což je pravda. Přístroj má luxusní funkce jako automatické vypnutí na nule počítadla, manuální nahrávání s mixováním radio vs. mikrofony, ledkové indikátory s vypínačem, potlačení šumu, line in vstup nebo zvýraznění sterea. Made in East Germany 1985
 
Vskutku působivá mašinérie s originálním techno-designem osmdesátých let. Uvnitř to vypadá jak ve staré televizi-výklopný plošňáky, milión drátů a všechny jsou připojený přes konektory, takže rozebrat stroj je hračka. Horší je ho složit. Stupnice opět svítí furt, což je sice efektní, ale jenom do doby, než se spálí žárovka. Kvalita provedení a konstrukce je docela nízká. Pokud jde o zvuk, ten je slušný, na pokojný poslech v pokoji. Repráky jsou hrubě poddimenzovaný na docela vysokej výkon zesilovače a při maximálních basech mají tendenci proskočit cedníkem. Po připojení externích beden ale hraje jak pán. Tuner je polofunkční. Nehraje stereo a při vyladění se vypne zvuk. Takovej muting naruby. Berestě 004 má stejnou závadu. Zkusil jsem vyměnit stereodekodér, ale nic se nezměnilo.
 
 

 

 
TOPlist