Nordmende RK 4186/981.115H je velký boombox s rozsahy FM,MW,LW,SW1,SW2,SW3, předvolbami pro šest stanic na FM, funkcí fine tuning.. přehrávač má spolehlivý elektromagnetický full autostop mechanismus s magnetickým snímačem pohybu. Zabarvení zvuku lze měnit přepínačem MONO-STEREO-EXPAND-BIPHONIC. Velikost reproduktorů 14 a 5 cm. Made in Japan? 1980

Znalci určitě pod tímhle pěkným převlečkem poznali JVC RC-838. Deska se zesilovačem je nemlich stejná jak v JVC, jenom deska s tunerem vykazuje značné odlišnosti vzhledem k použitým předvolbám. Ty si vybraly daň v podobě chybějícího osvětlení stupnice.
Přístroj jsem pořídil v dobrým stavu, ani jsem nemusel vyměňovat řemínky. Dojem kazily rezavý pružiny v prostoru na baterky (někomu vytekly) a tuner hrající pouze na VKV. Po pár minutách badatelské činnosti jsem objevil jeden odpor ohnutej tak blbě, že se dotýkal vývodu jiné součástky. Po jeho narovnání najednou začalo rádio hrát. Kdyby šly všechny závady na elektronice opravovat takhle jednoduše, vůbec bych se nezlobil. Další nemilou, ale úplně běžnou věcí je šmajdající pásek. Některý kazety to úplně sežere, jiný hrajou docela normálně. Už jsem si zvykl. Poslední tři stroje žerou pásek všechny. Ale setrvačník je jak kolo od traktoru, to se musí nechat..
Červený repráčky asi nejsou původní, protože jsou trochu menší než by měly být. Namodralý plexisklo uprostřed je určitě původní. Ale vypadá to takhle spolu dobře.
Nordmende po JVC bohužel zdědilo i posuvný poťáky hlasitosti a to takový, že s něma nejde skoro pohnout, jak jsou tuhý.
Zvuk této mašiny je hodně závislej na akustice prostoru, zdroji zvuku a nastavení čudlíků. Nejlepší je asi v módu stereo, ale pořádný výšky abych z toho doloval sbíječkou. Módy expand a biphonic zase hrajou jak obecní rozhlas. Má to moc výrazný středový frekvence.
Stroj se dá použít jako aktivní repro, ale jenom v režimu Phono. V režimu DIN IN pouze při nahrávání.


 

TOPlist