JVC RC-660LE2 má přijímač se všemi rozsahy (FM 65-73 MHz) s LED indikací stereo příjmu a knoflíkem dolaďování pro krátké vlny. Jednoduchá mechanika bez počítadla a s autostopem pracujícím pouze při snímání. Funkce STEREO WIDE. Kombinovaný konektor pro výstup a vstup (využitelný pouze pro záznam) a dvě zdířky pro mikrofony. Dva reproduktory Ø11cm, dva piezo měniče a dva zabudované mikrofony. Výkon 2x2,2W.
Made in ?? 1984


 Jednou jsem pročítal Elektro Bastlírnu a někdo tam nabízel za odvoz dva nálezy z kovošrotu, takže jako správná socka/vetešník jsem musel projevit zájem. Díky tomu, že většina lidí ze zmíněné stránky o nějaký šrotový kazeťáky zájem nemá, jsem je získal.
 JVC mělo pro tuto modelovou řadu typické neduhy: vyšisovaný repráky a přepínače se studeňákama. Reproduktory jsem obarvil temperama jako u jeho většího bráchy RC-770, přepínače jsem vypájel, vyčistil a dobře namazal aby šly zlehka přepínat. Posuvný přepínače s dlouhýma pákama jsou stejný ergonomický peklo jako tahací poťáky. Tady je ještě každej jinak provedenej a orientovanej, takže jste nakonec rádi, že přístroj nemá žádný funkce a nemá těch přepínačů ještě dalších deset. Další neduhy tohoto kusu byly ulomenej pant dvířek, rozladěnej přijímač, vylámaná díra u síťové zdířky a ještě několik drobností. Všechno jsem nějak vyřešil, jak vidíte na fotkách a ve videu. U pantu bylo výrobní zadání, vyrobit náhradu takovou, která nebude bránit kazetě v zasunutí a bude pružná, aby se dvířka daly zacvaknout do krytu. No nějak jsem to splácal a funguje to. Radiopřijímač hrál jenom na FM a ještě na normě OIRT. Ukázalo se, že AM rozsahy byly jenom rozladěný. Někdo chtěl asi přeladit FM a místo toho rozladil AM. Přelaďování na CCIR normu probíhalo podle stejnýho návodu jako u bráchy, mají totiž totožný tunery.
 Údržba mechaniky probíhala standardně: vyčistit, vyměnit kladku, namazat, najít řemínek v krabici a osadit, vyčistit gumový mezikolo a to důkladně, protože nový neseženu, nahradit špendlíkem ulomenej doraz tlačítka nahrávání. A je to. Mechanika už je typu "malá-lehká-křehká". Vždycky je v ní něco ulomený. Pryč jsou doby těžkotonážních mechanik, kterýma by se daly pancéřovat tanky. Na druhou stranu míň feromagnetickýho materiálu v magnetofonu je plus, tak si vyber. Vybral bych si hliníkovej odlitek!
 Závěrem zhodnotím zvuk. Přestože má 660ka totožnej výkonovej zesilovač jako 770ka, zvuk má menší podíl hlubokých tónů. Korekční zesilovač u vyššího modelu asi udělal svý. Výšky hrajou pěkně u obou. Rozšířené stereo je ještě zvýrazní, avšak stejně tak zvýrazní i šum, zvláště u rádia.
 Stroj se mi líbí, horní strana skříně je až v zázračně dobrým stavu, asi ho někdo provozoval čelem dolů, proto ty ošoupaný mřížky výškáčů. Ale proč??

 


 

 


 

JVC RC-646L patří ke středně velkým magnetofonům s přijímačem se všemi rozsahy, obdařeným dolaďovacím knoflíkem a LED indikátorem vyladění přímo v ukazateli. Ručičkový indikátor ukazuje úroveň při nahrávání, napětí a výkon při přehrávání. Kazetová mechanika je opatřená elektronickým autostopem a přeskakovačem skladeb. Nepodporuje záznam na kazety typu chrom a metal. Dva mikrofony, dva reproduktory 11cm, výkon 2x2W. 
Made in Japan 1980

 Přístroj jsem získal jako nefunkční vrak na náhradní díly s knoflíkama a šroubkama přiloženýma v krabičce. Nefunkční byl kvůli rozebranýmu přepínači funkcí. Nějakej amatér ho chtěl asi vyčistit a pak hořce zjistil, že mu vnitřek nejde zasunout zpátky. Naštěstí se nenasral a neodnesl ho do sběru, odnesl ho ke mě. Protože jsem neměl náhradní přepínač, vyhlásil jsem pátrání a po nějaké době jsem ho od jednoho pána dostal, mohl jsem tak stroji vrátit život. To jsem taky udělal, jenže jsem zjistil další závadu: spálenej čip autostopu BA335. Kvůli tomu vůbec nefungoval autostop ani přeskakovač skladeb (MMS). Na příslušné desce (foto č.13) jsou tyto čipy dva, jeden se stará o pohon vypínacího elektomagnetu a druhej detekuje mezery mezi skladbama. Abych tomu všemu aspoň trochu pomohl, oba čipy jsem mezi sebou prohodil. Tím jsem dosáhl aspoň toho, že funguje autostop. Jako další závada se ukázal ulomenej jeden ze tří spínačů pro MMS (foto č.14). Tři spínače jsou tam pro to, aby jeden detekoval stisknutou klávesu Play a další dva přatáčení vpřed a vzad. Vedle nich jsou tam tři ledky pro indikaci pauzy a skenování.
 Plastová skříň byla taky poznamenaná. Jedno znamení bylo v podobě přidané anténní zástrčky, kterou jsem zrušil, protože se mi nelíbila. Díru jsem podlepil kusem plastu a vyplnil tmelem, ten jsem potom zabrousil do roviny s okolním plastem. Nakonec jsem dílo přelakoval šedým lakem, kterej má sice trochu jinej odstín, ale nevadí. Přelakoval jsem i odřeniny na předním krytu. Tentokrát byl stříbrnej lak bez odstínu, takže odpovídá původnímu. Odřenej chromovanej rámeček kolem plexiskla zůstane jak je. Mám sice samolepící zrcadlovou fólii, ale kdoví jak by to vypadalo. Nejspíš blbě a nejspíš bych to vyřezal úplně nakřivo a ještě to nakřivo přilepil a při odlepovaní by mi spadl ze stolu na nohu. Radši to nechám tak.
 Hrubá síla cizího hovada způsobila ulomený sloupky pro vruty. Na sloupky jsem nasadil kusy teleskopických antén, do zbytků sloupků jsem zašrouboval vruty obalený kusem igelitovýho pytlíku a do prostoru mezi něma a trubičky z antén jsem nalil epoxidovou pryskyřici. Po ztvrdnutí jsem vruty vyšrouboval a měl jsem opravený sloupky. Takhle jsem sloupky rekonstruoval poprvé, ale povedlo se, drží to!
 Mechanika prodělala běžnou údržbu - výměnu řemínku a přítlačné kladky, seřízení spojek, vyčištění, namazání.
 Přijímač byl trochu rozladěnej, ale jinak musím ocenit jeho velkou citlivost na všech rozsazích.
 Zvukově patří stroj mezi ty kusy, co hrajou líp, když jsou čelem vzad. Avšak pokud rádi posloucháte zvuk cirkulárky, je to přístroj přesně pro vás!

 


 

 

JVC RC-770LE má přijímač se všemi rozsahy (FM 65-73 MHz) s LED indikací stereo příjmu a knoflíkem dolaďování pro krátké vlny. Jednoduchá mechanika s počítadlem, systém potlačení šumu Dolby, linkový vstup a výstup, vstup pro dva mikrofony, dva zabudované mikrofony, čtyři reproduktory 11cm a piezo.
Made in Singapore? 1984

 

 


 

JVC RC-250LE je základ modelové řady se základními funkcemi, reproduktorem 8 cm a koncovým zesilovačem BA527 s výkonem 0,8W. Rozsahy FM 64-74 MHz, MW a LW.
Made in 1983

Strojek se dostal do Křemíkovýho nebe ve skoro funkčním, neudržovaným stavu. Zásah ruky opravářovy potřeboval přijímač, protože na VKV rozsahu nešlo pořádně nic chytit. Obvykle v takovým případě prověřuju vf tranzistory u antény, popřípadě filtr, jenže když jsem viděl počmáraný cívky, začal jsem u nich. Někdo se asi snažil přeladit z východní normy na západní. Přijímač se mi podařilo sladit zpátky na OIRT normu. Někdy v polovině práce mi začaly hrát z rádia ruský stanice. Tomu jsem se divil, protože se mi to ještě nikdy nepovedlo, a to se rýpu v rádiích od narození. Chvilku jsem přemýšlel jestli to tak nenechat jako kuriozitu, ale nakonec jsem naladil správnej rozsah podle stupnice. Tak to má přece být ne? Ale stejně mi vrtá hlavou na jakých frekvencích ti rusové nebo ukrajinci vysílají. Že by na japonským rozsahu 76-90 MHz?
Za dobrých příjmových podmínek chytnu deset stanic na FM a citlivost AM je taky dobrá.
 Mechanika je pořád poctivej kus železa a přes dvířka je vidět skoro celá kazeta. Móda počmáraných dvířek přišla až o pár neděl později a těsně za ní následovala móda neprůhledných počmáraných dvířek. No a ta trvá dodnes (2015).
 Kvalita zvuku neurazí ani nenadchne. Malinkatej repráček kupodivu nehraje jenom vysoký tóny, ale i trochu hlubší, avšak basama se to neodvážím nazvat.

 

 

 


 

 

 

JVC 9501LS je monofonní radiomagnetofon s citlivým tunerem se všemi běžnými rozsahy, fine tuningem, ovládáním basů a výšek, možností mixování, výstupem na sluchátka s pseudo-stereo zdířkou 6,3mm. Použitý je jeden reproduktor o funkčním průměru 14cm.
Made in Japan 1976

Nabídla se mi příležitost udělat si jarní výlet do Zlína, což je naše krajský město a vyzvednout si tuhle mašinku v jednom starožitnictví. I když nevypadal moc vábně, tak jsem to riskl. Za těch pár korun je to lepší než nic. Kazeťák měl celoplošný pokrytí špínou a ještě na něho někdy něco spadlo, takže měl zaražený dva knoflíky s protichůdnou funkcí PLAY a STOP a odřenej vrchní plech kolem dokola a k tomu ještě ulomenej knoflík mixování. Navíc v něm cosi hrkalo a nešly otevřít dvířka. Ani jsem nevěděl jestli funguje, protože prodejce neměl v celým baráku obyčejnou šňůru k rádiu. Tohle všechno slibovalo zábavu aspoň na týden..
 Po nastavení napětí 240V a zapnutí začalo hrát rádio. Po místnosti se rozlil zvuk jak z velkýho boomboxu. Tyhle chvíle miluju, když nevim ani jestli není stroj vykuchanej a uvnitř nebydlí jenom pavouci, a nejen že funguje, ale ještě překvapí dobrým zvukem i citlivostí, navzdory chybějící anténě!
 Po otevření se mi naskytl pohled na feritovou anténu jen tak visící na drátech. V tu chvíli mi prolítla hlavou celá cesta ze Zlína s přístrojem v batohu a jak jsem s ním schválně házel jen tak z legrace. Asi jsem házel málo, protože žádnej drátek nebyl utrhlej. Tak jsem ji přilepil tavným lepidlem a zamířil šroubovákem k mechanice. Ze zamáčklých tlačítek jsem měl trochu strach, ale nakonec byla jenom vyskočená aretační lišta, tu jsem vrátil zpátky a mechanika byla rázem funkční. Řemínky byly kupodivu v použitelným stavu.
 Tím končí kapitola "hele ono to funguje!" a začíná kapitola "dpč proč to nefunguje?".
Mechanika sice jela normálně, ale nebylo nic slyšet. A to dokonce i když jsem do ní dal kazetu! A zesilovač přitom reagoval při dotyku prstu s hlavou. Tohle mohlo mít jedinou příčinu: vadná hlava. Po výměně za novou hraje a nahrává mašina jak ďábel. Ani jsem nemusel seřizovat bias, přestože byla hlava úplně jiná. Dojem kazí jenom ujíždění pásku do strany. Tenhle problém se dá spolehlivě vyřešit pouze kladivem nebo výměnou celé mechaniky. Kolmost hnací hřídelky bohužel nastavit nejde. JVC tak bude muset mít dietu se zákazem dlouhých kazet s tenkým páskem. (Nakonec jsem po letech kolmost nastavil tak, že jsem odšrouboval plastovej domeček pro ložisko a podložil ho ze strany kusem papíru.)
 Další nefunkční věcí byl kulatej budíček. Ten se mi bohužel spravit nepodařilo. Má přerušenou cívku. Tak jsem mu odpájel pružinky aby byl volnej jako pták a reagoval aspoň na statickou elektřinu. Poslední k opravě jsem si nechal přepínač typu pásku a potenciometr mixování. Ty byly úplně na sračky, protože někdo oddělával desku a nevšiml si dvou šroubků, který je drží na mechanice. Přepínač stačilo jenom poskládat, potenciometr jsem musel vyměnit. Chybějící knoflík jsem vysoustružil ze železa. Anténu jsem taky nějakou vyhrabal, sice zlomenou, ale prozatím stačí. To je všechno. Při odlepování vrchního plechu jsem si kudlou rozpáral palec, tak bude přístroj i výjimečně zapečetěnej červenou barvou.
 FM tuner je velice kvalitní, stanice jako by se nepřelaďovaly, ale přepínaly. Ladění nevrže, nepruží, jede jako po másle. Jestliže se o Aiwě TPR-300 říká, že je to HI-FI mono boombox, mělo by se to říkat i o tomhle JVC. Zvuk mají úplně stejnej. Příjemný přirozený basy a výšky jak břitva. A to má Aiwa o jeden reprák víc. Když si odmyslím stereo provedení, můžu říct, že má lepší zvuk než ta potvora dole (JVC RC-X 310). V 70.letech ještě uměli u JVC udělat kvalitní stroj a když na něho napsali DYNAMIC SOUND, tak to byla pravda. Výlet do Zlína se vyplatil.

 


 

   
 
JVC RC-X310 je rádio s přehrávačem MC a CD,korekcema basů a výšek,výstupem na sluchátka a cinchovým výstupem. Made in Singapore
 
 S postupující ekonomickou globalizací se koncem osmdesátých let mohla naplno rozjet éra zlatokopectví,kdy výrobci přesunovali výrobu do zemí,v kterých mohli nejvíc oškubávat dělníky,zároveň s tím omezovali náklady na výrobu tím,že přístroje vyráběli co nejjednodušeji a tak se mohli fandové boomboxů rozloučit s chromem,indikátorama,velkýma setrvačníkama,konektorama,počítadlama atd atd.Dneska si může kdokoliv koupit levnej stroj se třema tlačítkama,kterej mu sice to CD nebo kazetu bez problémů přehraje,ale už je to jenom to spotřební zboží pro lopaty z Vidlákova. Vybavený a pěkný stroje,co nevypadají jak vysavač najdeme dnes (2009) při troše štěstí až v kategorii minivěží.......................
JVC RC-X310 podle mě vypadá ještě docela dobře a zvuk je na jednopásmový repro čistej a detailní,ale ty basy s osmičkama repráčkama nevybudí i kdyby měl půlmetrový basreflexy.

 

TOPlist