Grundig C 6200 Automatic má rozsahy DV,SV,KV,VKV 87,5-104 MHz se šesti předvolbami a AFC. VKV se ladí potenciometry, ostatní rozsahy se ladí klasickým velkým otočným kondenzátorem. VKV frekvence se zobrazují na ručičkovém indikátoru. Stupnice i indikátory jsou podsvícené třemi žárovkami. Přístroj je doplněný mechanickým časovačem až na dvě hodiny, který ho vypne nebo zapne. Zesilovač má hudební výkon 7W a posílá ho do dvou reproduktorů 15,5 x 10,5 a 5 cm. Ten menší má i vypínač. Made in Germany 1976

 Podařilo se mi získat tento top model své doby. Majitel si na něm pěstoval špínu a když z ní dostal žloutenku, tak mi ho prodal. Chtěl jsem si ho nechat tak zasranýho jako raritu a ukázku toho, jak může taky vypadat zanedbaná údržba, ale nakonec jsem se rozhodl svýho prvního Grundiga očistit, kór když je jinak kompletní a nerozkřápanej, žádnej lidovej umělec se v něm zatím nehrabal, (když nepočítám sebe). Špínu jsem čistil i šroubovákem, hliníkový plechy jsem dočišťoval silichromem a vatovýma tyčinkama. Zabralo mi to celý odpoledne. Smazaný potisky jsem domaloval lihovkou a výsledek je myslím ucházející. Až na pár vyžraných zoxidovaných míst vypadá mašinka pěkně. Dnešní plasťáky se nevyžerou ani na dně mrtvýho moře.
 To ale předbíhám, před čištěním jsem ho ještě rozebral, protože nefungoval, což mě nepřekvapilo vzhledem k tomu, že u něho měl prodejce napsáno "nezkoušeno" a přitom z něho lezla šňůra. Ale nechcu mu křivdit, třeba nemá doma zásuvku. Po odstranění zadního krytu bylo hned vidět spálenou pojistku. Dal jsem tam silnější, protože 125 mA nemám. Zapnul jsem rádio a začalo hrát. Sice chrastilo všechno co mohlo, ale to spraví trocha diavy a kontaktolu. Potom jsem zapnul kazeťák, chvílu všechno jelo jak má a potom se zakouřilo z desky a byl klid. Pojistka se spálila znovu, ale tentokrát jiná. V přistroji jsou celkem čtyři pojistky, dvě klasický skleněný, jedna v podobě tenkýho drátu na desce a jedna v podobě pružiny připájené na odporu někde v místě odkud leze proud do motoru. Příčina spálení je jasná: něco je s motorem. Vybrakoval jsem mechaniku, vytáhl motorek a ve svěráku rozlouskl jak ořech (šlo to blbě jaxviňa). Motorek se Grundigu moc nepovedl. Všechno je nalisovaný, žádný šroubky. Řemenici jsem vytáhl i s hřídelí. Přes regulátor se motorek nechtěl moc točit, zapojil jsem ho tedy přímo a to se točil normálně. Na desce regulátoru byly totiž dva tantalový kondenzátory, který byly ve zkratu. Dal jsem tam místo nich normální elektrolyty a motorek jede normálně. V mechanice byly vytahaný řemínky, ale lepší nemám, tak jsem je tam nechal. Těšil jsem se, že už si kazeťák konečně pustím, jenže se z mechaniky vysypaly oranžový kolečka a začala žrát pásek. Bezva, Philips to není a stejně to má gumový ozubený kolečka, který časem, jako každá guma, změní vlastnosti a z gumy je máslo, který si můžu namazat na chleba, ale rozhodně s ním neutáhnu kazetu. Pastorek s kolečkem jsem vyhodil a udělal místo nich po vzoru Sharpáckých mechanik třecí soukolí (nebo jak to nazvat) z bronzu s gumovým obložením. Ukázalo se ovšem, že to byla špatná volba, protože zatímco v Sharpu mezikolo pružina tlačí jak na setrvačník, tak na unašeč, tak v Grundigu pružina mezikolo tlačí jenom na setrvačník a vůči unašeči je pořád ve stejné vzdálenosti. Tento rozdíl má za následek, že mezikolo buďto jde ztuha, nebo moc zlehka a neotáčí spolehlivě unašečem. Snažil jsem se dosáhnout kompromisu a výsledek můžete vidět na videu. Zadrhává, ale jede! Přesto jsem měl radši vyrobit ozubený kolečka. I když dělat 82 zubů na mezikolečku a 15 na pastorku, kterej má navíc vnitřní šestihran, to je skoro příjemnější si vrazit drát do oka. Až seženu stejnou mechaniku, udělám do ní nový kolečka a vyměním celý mechaniky. Jinak z přední strany má mechanika údajně long life hlavu, ale stejně je sjetá jak Kurt Cobain. By mě zajímalo jak by vypadala obyčejná hlava. Autostop je jen při přehrávání a jen elektricky, mechanicky si to musíte vypnout sami.
 Raritou je taky přítomnost mechanickýho časovače, ten jsem doposud znal jenom z vířivky Romo nebo mikrovlnky. Využít se dá ke strašení lidí, kdy se rádio samo vypíná a zapíná, i když myslím že byl určenej k něčemu jinýmu. Vypíchnout bych chtěl taky pozlacený přepínače (viz koláž), z kterých se dá bez jakékoliv demontáže vytáhnout táhlo, očistit a zase zasunout. Přepínače i skoro po čtyřiceti letech pracují bez problému. Je to další společná věc se starýma Philipsama, tentokrát jednoznačně pozitivní.
 Zvuk tohoto radiomagnetofonu je strašnej, vůbec se nedá poslouchat. Ne počkat to jsem si spletl s Teslou :p
Zvuk je asi takovej, jakej od této značky z dob rozpuku radiomagnetofonů můžeme očekávat. Hraje to jak lampový salónní rádio. Basy to má tak hutný, že se ještě musí ztlumit aby to brepták pobral. Zvuk je pěkně čistej. Tuner je průměrně citlivej, radio Beat chytne, ale jenom v monu haha. Na sluchátka hraje na obě.

 Zařízení jsem odborně testoval na zahrádce mezi rozkvetlýma pampeliškama, poslouchal jsem art-rock a pozoroval jak nám holubi houkají do komína a mračna táhnou oblohou. Byl jsem těhoten stěstím aach. Miluju jaro! 

 

TOPlist