Fotil René Valenta

Crown SCP-71FW má rozsahy KV,SV,VKV OIRT, gramofon s otáčkama 33,45,78, magnetofon a oddělitelné reprobedny. Kazeťák nemá počítadlo ani autostop. Nahrávání probíhá výhradně ručně pomocí jednoho mechanického indikátoru a přepínače pro kanály. Talíř gramofonu se spouští samočinně, ale na konci desky se sám nezastaví. Přístroj neobsahuje žádnou žárovku ani ledku. Připojit lze reprobedny a dva dynamické mikrofony s vypínačem motoru.
Made in Japan 1972

 Někdy, když nemá jeden sběratel čas na svoje stroje, odevzdá je druhýmu sběratelovi, což je případ tohohle kufrostroje. "Vše funguje a stroj je v opravdu vyjímečně dobrém stavu i vizuálně," psalo se v emajlu. Stroj vypadá opravdu jak novej a téměř nepoužitej, přesto už mu někdo stihnul rozkrást příslušenství (hlavně mikrofony) a spálit trafo. Kazeťáky sbírám už skoro deset let, ale ještě jsem nezažil, že by mi některej přišel i s kompletním příslušenstvím. Když přijde s původní šňůrou, tak mám vánoce. Příslušenství je od slova příslušet (k něčemu) a ne rozfrcat, rozprodat, vyhodit, spálit, zahrabat..
 Trafo po cestě upadlo, protože bylo jenom přilepený páskou. Proč trafo šroubovat, když váží jenom kilo že.  Nevim co tam japonci dali jako usměrňovač, ale ty dvě diody co ukazuju ve videu mi přišly podezřelý a hlavně nedostatečný, tak jsem vytvořil normální usměrňovač se čtyřma diodama a je po brumu. Přístroj už stejně přišel o nevinnost výměnou trafa.
 Údržba gramofonu spočívala ve výměně gumových podložek motoru a v namazání voliče otáček, ten byl zatuhlej. Namazal jsem pochopitelně i ložiska talíře a motoru. Je zvláštní, že jedna guma se po 44 letech úplně rozteče a druhá vypadá pořád jak nová, což je případ mezikola, pokud ho už někdo nevyměňoval. Řemínky kazetové mechaniky byly určitě původní, protože šroubky byly zakapaný barvou ještě z výroby. Asi jejich dlouhověkosti pomohl fakt, že kufr nemá žádný větrací otvory. Díky tomu byly i přepínače v dobré formě a nemusel jsem nic rozebírat. Dvojitý přepínač záznam/hraní sice chrastil, ale pomohlo mu prostříknutí kontaktolem. Na mechanice se mi líbí systém vyndávání kazety, ta vám prostě vletí do ruky a vyřízeno.
 Vraťme se ke gramofonu. Jeho provedení je poplatné zaměření výrobku "pro nenáročné", avšak vůle ramínka a celkový provedení je v rozumných mezích a starý desky přehraje bez problémů. Proč píšu starý desky? Protože moderní desky s přebuzeným zvukem přenoska nestíhá vykmitávat a prostě jezdí po desce jak lavór po ledě. Nedovedu odhadnout jestli za to může stáří přenosky, tupá jehla, nebo krystalovej systém jako takovej. Každopádně přenosku měnit nebudu. Motory mají odstředivej regulátor, takže na seřizování rychlosti podle stroboskopu můžu zapomenout.
 Radiopřijímač je velmi citlivej, na všech rozsazích jde chytit pěkná řádka stanic, ladění jde hladce, jenom jedna věc mě zaráží - proč FM stanice nehrajou stereo? Protože přijímač nemá stereo dekodér! Nevadí, poslouchat americkej popík ve stereu nepotřebuju.
 Kvalitou zvuku kufrostroj ohromí málokoho. Žádný pořádný výšky nebo basy, prostě to nějak hraje a nazdar. Do reprobeden se mi nepodařilo dostat, takže nevim co je v nich za repráky, ale jistý je, že jsou malinkatý, aby se do placatých beden vešly. Po připojení lepších reproduktorů je zvuk o dost lepší.
 Barevná kombinace černá-stříbrná-modrá se mi moc líbí, kéž by tak byly provedený i normální boomboxy. Kufr se sklapne a šoupne do rohu a je po parádě.

 


 

    
 
Crown Studio Professional GT má rozsahy UKW,KW,MW,LW, funkci loudness, rozšíření sterea, AFC, automatické i ruční nahrávání, přípojku pro anténu na KV a pro VKV i s vypínačem.. Jedna žárovka osvětluje stupnici neustále jako podžhavená a plně nažhavená po přepnutí přepínače LICHT (při provozu na síť). Reproduktory 12 a 5 cm, výkon 2x 4,4W.
Made in Japan 1979?
 
Zařízení pro nenáročné profesionály :D Modelové označení vypovídá o jeho vlastnostech asi tolik jako u Tesly Diamant, ta taky nemá s diamantama nic společnýho. Kvalita zvuku je solidní. Příjemně teplej a hlubokej zvuk. Basy zvládají i vyšší hlasitost bez zkreslení a rezonancí. Zvuk kazí jenom mírnej šum a chybějící vysoký frekvence odhadem od 10 KHz nahoru. Konstrukce je kvalitní, lehce rozebiratelná. Vnitřní šasi drží jenom na dvou šroubech a zadním deklu. Stroj nahrává velice dobře s možností manuálního řízení úrovně a kontroly na dvou měřičích dB. To je asi tak jedinej závan profesionality.  Všechny čtyři repráky jsou umístěny zásadně excentricky vůči cedníkům a výškáče jsou navíc nesmyslně blízko u sebe. Horní kryt je plastový s imitací hliníku. Přední kryty jsou hliníkové s imitací plastu. Firma Crown měla velkej smysl pro humor. Nechápu proč někam dávají hliníkovej plech, když ho přelakujou hnusným šedým lakem. V dnešní době už to nehrozí, dneska se všechno vyrobí z plastu, pocáká se to aluminiovým sprejem a prodává se to jako stříbrný... Celej stroj je ještě postříkanej od hoven, ale to snad není od výroby (i když u téhle značky člověk nikdy neví).. Líbí se mi na něm vypínač. Ten vypíná už před trafem, takže nebzučí a netopí zbůhdarma. To ale neplatí u provozu na baterky, kdy zesilovač jede furt, i když je přepínač na TAPE. Šílenej aparát.
 
 
 
 

 

        

Crown SZ-5100SL Radiomagnetofon se dvěma kazetovými mechanikami (jedna klasické konstrukce a druhá ve stylu autorádia),pětipásmovým ekvalizérem,reproduktory o průměru 20cm,LEDkovým indikátorem vybuzení,výstupem na sluchátka a vstupem pro mikrofon. Délka stroje přesahuje 63 cm. Vyrobený je kdovíkde a kdovíkdy.

Tenhle Crown je jako když si pan Tau koupí na tržnici čínskej kazeťáček,zaklepe si na klobouk a kazeťáček vyroste do obřích rozměrů. Zvuk není tak hroznej,nechybí basy ani výšky (u této značky překvapivě),výkon odhaduju na 2x8W,ale to co značně sráží kvalitu zvuku je strašnej šum a brum a rachot plastových okrasných prvků,který jsou jen tak volně zacvaknutý v krytech.. Knoflík ladění je nasazenej přímo na otočným kondenzátoru,takže na jednu otočku se přejede celá stupnice a takhle něco naladit,zvlášť na krátkých vlnách,je ultrapsycho. Ani jedna mechanika nemá pořádnej setrvačník a plynulost chodu tomu odpovídá. Jako správnej fanda MacGyvera jsem aspoň do spodní mechaniky vyrobil kovový kolečko a přilepil na to plastový šidítko co tam bylo. Teď hraje obstojně.

 


 

TOPlist