Boombox, také známý jako ghetto blaster nebo boom blaster, je velký, výkonný a stylový audiopřehrávač. Většina boomboxů má zabudované rádio a přehrávač některého ze záznamových médií, případně jejich kombinaci a jsou schopné záznamu z rádia nebo externího zdroje. Boomboxy jsou zpravidla přenosné, umožňující provoz na baterie i ze sítě.

Původ

Boomboxy byly představeny komerčně různými společnostmi v pozdních sedmdesátých létech, čímž rožšířily svou nabídku vedle už zavedených koncepcí malých, monofonních a vzhledově konformních radiomagnetofonů. Byly představeny výkonnější a sofistikovanější přístroje. Jsou často spojovány s fenomény osmdesátých let, jako breakedancing a hip hopová kultura, které vešly do širokého povědomí díky videoklipům, filmům, televizi.

Během této doby hlavní výrobci soutěžili ve výrobě co největších, nejhlasitějších, nejblyštivějších, nejvěrnějších, nejnabasovanějších anebo nejneobvyklejších boomboxů. Jak čas plynul, výrobci inklinovali k omezování nákladů a snižování ceny (což se odráželo na kvalitě) a tvorbě menších radiomagnetofonů, často určených k nenáročnému hraní na pozadí. Následovala éra stylu „walkman“, osobních stereofonních přehrávačů se sluchátky a úpadek popularity boomboxů.

Rysy

Boomboxy se velmi liší tvarem i velikostí. Větší a výkonnější modely mohou vyžadovat deset i více monočlánků typu D, mohou být přes 60cm dlouhé a vážit 10kg. Stejně tak se liší kvalita zvuku – od jednoduchých šumících a bručících se zkresleným zvukem až po high-end typy, srovnatelné s domácími audio systémy. Všechny modely nabízí buďto jednoduchou tónovou korekci, oddělenou korekci basů a výšek nebo ekvalizér. Dražší modely mohou mít dvě kazetové mechaniky (často umožňující vysokorychlostní kopírování z kazety na kazetu), redukci šumu Dolby, ručičkové nebo LED VU indikátory, větší a více reproduktorů, „soft touch“ ovládání magnetofonu, více rozsahů tuneru s AFC a fine tuning, vyhledávání skladeb, line-in nebo phono vstup, vstup pro externí mikrofon/y, funkci loudness (zvýraznění basů a výšek při nízké hlasitosti) a oddělitelné reprobedny. Některé modely měly zabudovaný přehrávač vinylových desek nebo televizní tuner s černobílou obrazovkou, avšak základní typ rádio+kazetový přehrávač byl zdaleka nejoblíbenější. Nemnoho nejmodernějších boomboxů má zabudovaný (nebo vyměnitelný) satelitní přijímač, dok pro iPod na místě, kde dřív bývala kazetová mechanika nebo čtečku karet a spojují tak nejmodernější techniku a klasický koncept.

Terminologie

Synonymum ghetto blaster je termín, který může být v kontextu vykládán urážlivě i pochvalně. Vznikl v USA a reflektuje popularitu boomboxů v afroamerických městských čtvrtích. „Ghetto blaster“ spíše než „boombox“ se stal běžným termínem ve Spojeném království (obzvláště mezi černošskou komunitou v Londýně), Kanadě a Austrálii pro velké přenosné stereofonní aparatury.

Ve Velké Británii termín „vog box“ vznikl poplatně sociálnímu diskursu. Další termín, populární ve Velké Británii byl „Brixton briefcase“ (Brixtonský kufr), který odkazoval na převážně černé předměstí jihu Londýna.

V Česku se používají mezi znalci vesměs běžná převzatá označení boombox nebo ghettoblaster, taktéž radiomagnetofon, kazeťák a podobně. V osmdesátých letech tady neexistovala hip-hopová scéna a většina lidí ani neměla potřebu tento druh elektroniky nějak speciálně nazývat, což nepochybně vycházelo z malé dostupnosti boomboxů u nás obecně. První "boombox" Tesla Condor se u nás začal vyrábět až v roce 1987.

Evoluce designu

Popularita velkých přenosných stereofonních aparatur klesala v časných devadesátých letech a s tím klesala i jejich výroba. Estetika chromu a obdélníkového, hranatého tvaru osmdesátých let byla v následující dekádě nahrazena černým a šedým plastem a moderním návrhům vládnou křivky místo pravých úhlů. Konstrukce starších modelů jsou zdrojem zájmu mezi nadšenci a sběrateli. Nejvíce vyhledávané unikátní modely se prodávají za velké sumy peněz. U nás se prodal National RX-5700 v roce 2015 za 13433 kč, v zahraničí se nabízejí (a většinou neprodají) i za desítky tisíc korun.

Komprimovaný digitální zvuk a budoucnost boomboxů

Dokonce ačkoli mnoho boomboxů mělo dvojitý magnetofon s možností kopírování a nahrávání z rádia, mikrofonu i externího zařízení, zapisovatelné CD nosiče a později MP3 přehrávače dále snižovaly jejich popularitu až do takové míry, že dnes stěží najdeme nový dual-decked boombox.

Většina současných (2010) boomboxů zahrnuje CD přehrávač slučitelný s CD-R a CD-RW, který umožňuje přehrávat vlastní hudební kompilace ve vyšší zvukové kvalitě. Mnoho přístrojů také dovoluje připojení iPodu nebo jiného zařízení. Některé také podporují formáty jako MP3 a WMA. Nejjednodušší způsob, jak připojit ke staršímu boomboxu bez vstupu „line in“ MP3 přehrávač, je použít kazetový adaptér, který „vysílá“ signál MP3 přehrávače přímo do hlavy magnetofonu. Některé současné boomboxy poskytují jiná spojení pro MP3 (nebo jiné formáty), např. USB konektor, čtečku paměťových karet nebo přímo čtení z CD, což poskytuje relativně hodně hudby za málo peněz.

Existují nové řady boomboxů, využívající bezdrátovou technologii bluetooth, známou jako Stereo Bluetooth nebo A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), umožňující připojení kompatibilních MP3 přehrávačů a mobilních telefonů.

Zdroj

V tomto článku je použit volný překlad textu z článku Boombox na anglické Wikipedii. Článek jsem přeložil a doplnil já.

Jestli toho víte o boomboxech víc než já, neváhejte to napsat na fórum.

 

 

 

TOPlist